Przenośniki kubełkowe i przenośniki ślimakowe – pomocne informacje
17 maja 2019Do transportowania materiałów sypkich stosuje się wiele urządzeń. Są to na przykład koparki, taśmy transportowe albo przenośniki. Te urządzenia najczęściej wykorzystuje się w budownictwie oraz w rolnictwie. Korzystanie właśnie z takich urządzeń wspomaga wydajność pracy oraz odciążą pracę pracowników. Dziś skupimy się na przenośnikach, spośród których można wyróżnić przenośniki ślimakowe i przenośniki kubełkowe. Dowiedz się jak są zbudowane oraz jakie mają funkcje.
Przenośniki kubełkowe – transport sypkich materiałów w łatwy sposób
Przenośnika kubełkowego używa się do transportu materiałów sypkich. Mogą nimi być ziarna zbóż, kruszywa albo cukier. Używa się ich najczęściej, aby zapełnić silosy i zbiorniki.
Budowa przenośników kubełkowych
Przenośniki kubełkowe posiadają człony, które przytwierdzone są taśm, łańcuchów albo cięgien. Kubełki przewijają się przez koła łańcuchowe – jedne z nich napędzają, a drugie napinają oraz przez bębny.
Kierunek transportu taśm kubełkowych
Transport kubełków zazwyczaj jest jednokierunkowy. Odbywa się częściej z dołu do góry. Do transportu surowców w transporcie jednokierunkowym wykorzystuje się trzy rodzaje przenośników kubełkowych. Są to kolejno: kubełki proste, okrężne oraz kołyskowe.
Jeśli zamierzasz zakupić przenośniki kubełkowe to musisz zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest wysokość podnoszenia. Określa ona odległość w pionie między zasypem i wysypem. Kolejną rzeczą na którą warto zwrócić uwagę jest pojemność kubełka. Dzięki tej wiedzy, będziesz mógł określić, jaka jest maksymalna ilość transportowanych produktów. Ważna jest również prędkość ruchu kubełków, wydajność przenośnika oraz podziałka kubełków.
Przenośniki ślimakowe – podobne zastosowanie do przenośników kubełkowych
Przenośniki ślimakowe przeznaczone są do transportowania zboża i innych materiałów sypkich. Transport ten odbywa się na niewielkie odległości. Przenośniki ślimakowe wykorzystywane są do napełniania worków, przewietrzania albo wstępnego czyszczenia zboża.
Zalety korzystania z przenośników ślimakowych i transportowych:
- duża wydajność pracy
- niewielkie zapotrzebowanie mocy
- możliwość manewrowaniem sprzętem podczas pracy
- koszty zakupu i eksploatacji są niższe niż w przypadku innych urządzeń.