Bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu

Bezpieczeństwo na drogach szybkiego ruchu

25 czerwca 2019 Wyłącz przez admin

Przed rozpoczęciem budowy dróg i autostrad ustala się projekt oraz wykonawców. Obecnie budując nowe drogi zwraca się uwagę przede wszystkim na jakość materiałów, wytrzymałość oraz urządzenia, które zapobiegną wypadkom. Wiadomo, że podczas jazdy na autostradzie samochody poruszają się z bardzo duża prędkością, dlatego tak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa. Sprawdź, jak wykona budowa drogi oraz jakie urządzenia wykorzystuje się, aby trasa była bezpieczniejsza.

Budowa drogi – projekt i wykonawcy

Na samym początku budowy drogi wykonuje się projekty i pomiary. Pomiarów dokonują geodeci, a architekci i konstruktorzy opracowują projekty. Projekt powinien być szczegółowy, a pomiary być precyzyjne tak, aby droga była dobrze wykonana. Kolejnym krokiem jest zorganizowanie przetargu. Przetarg może być ograniczony lub nieograniczony. Do przetargu nieograniczonego mogą startować wszyscy wykonawcy z kosztorysem i projektem wykonawczym. Natomiast w przetargu ograniczonym startują tylko zaproszeni wykonawcy.

Autostrady i drogi szybkiego ruchu muszą być dodatkowo zabezpieczone. Wiadomo, że są to drogi, po których pojazdy poruszają kilkoma pasami z dużą prędkością, dlatego na bezpieczeństwo kładzie się tutaj duży nacisk.

Bezpieczna autostrada – co zrobić?

Coraz częściej słyszmy o wypadkach, które zdarzają się na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Niestety często są one spowodowane przez nieumyślność kierowców. Obecnie podczas budowy dróg zwraca się uwagę na każdy szczegół. Po pierwsze droga jest jednolita, bez żadnych dziur. Każdy pas jest oznakowany, na krawędziach znajdują się odblaski. Między pasami, które znajdują się po przeciwnych stronach znajdują się bariery autostradowe. Na krawędziach dróg również montuje się bariery drogowe, jednak są one często masywniejsze i większe niż te, które rozdzielają pasy.

wysokie zielone bariery autostradowe

Każdy z nas wie, że autostrady często przebiegają przez miejsca, gdzie znajdują się zabudowania. Aby hałas wydawany przez pojazdy nie był uciążliwy dla domowników często instaluje się bariery energochłonne.

Każda droga powinna być przyjazna kierowcom. Jednak wiadomo, że to rozwaga kierowców jest podstawową zasadą bezpiecznego ruchu drogowego.


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation