Elektryk Gniezno – Czy to zawód tylko dla mężczyzn?

Elektryk Gniezno – Czy to zawód tylko dla mężczyzn?

23 lutego 2022 Wyłącz przez admin

Elektryk – kojarzy się to głównie z mężczyzną, chociażby dlatego, że nie ma żeńskiej odmiany tego zawodu. Tak, jak o nauczycielu kobiecie można powiedzieć nauczycielka, czy o lekarzu lekarka, tak o elektryku nie powiemy „elektryczka”. Dlaczego przyjęło się, że bycie elektrykiem zarezerwowane jest tylko dla mężczyzn? I czy rzeczywiście nie ma kobiet elektryków? O tym w poniższym artykule.

Elektryk Gniezno – Z czym wiąże się ta praca?

Bycie elektrykiem na pewno wiąże się z odpowiedzialnością. Dlaczego? Ponieważ chodzi o pracę przy prądzie, który niekontrolowany może wyrządzić sporo szkód, zarówno samemu elektrykowi jak i innym. Elektryk Gniezno to zawód związany z montażem i naprawą instalacji elektrycznych oraz konserwacyjno-naprawczych instalacji zalicznikowych. Poniżej zakres umiejętności elektryka:

 • Projektowanie instalacji elektrycznych, sieci elektrycznych;
 • Montaż instalacji elektrycznych zgodnie z dokumentacją techniczną;
 • Instalowanie i uruchamianie maszyn elektrycznych i urządzeń elektrycznych oraz regulowania parametrów ich pracy;
 • Dokonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych;
 • Wykonywanie przeglądów technicznych, konserwacji oraz napraw linii napowietrznych i linii kablowych;
 • Przeprowadzanie konserwacji oraz napraw układów automatyki;
 • Wykonywanie pomiarów, prób po montażu i naprawie instalacji, maszyn i urządzeń elektrycznych oraz dokonywanie oceny ich stanu technicznego.

Oczywiście nie każdy elektryk ma uprawnienia do tego wszystkiego. Wszystko zależy od ukończonych szkół i kursów. Jednak, jak wspomnieliśmy wyżej, zawód elektryka wiązać się może z niebezpieczeństwem. Nie chodzi jedynie o sam proces montażu. Przede wszystkim ważny jest czas po zakończeniu prac. Użytkownicy danej instalacji elektrycznej powinni móc korzystać z niej bez obaw. Czy to zawód tylko dla kobiet?

usługi elektryczne Żnin

Dość stereotypom

W kwestii stereotypów wciąż idziemy do przodu. Dawniej kobiety były traktowane dużo gorzej. Mało która mogła pójść na studia, zrobić karierę. Kobiety miały się jedynie zajmować domem i dziećmi, a mężczyzna mógł zarabiać pieniądze, osiągać sukcesy, być kimś. Dziś się to zmieniło. Jest wiele wysoko wykształconych kobiet, które zostają nagradzane różnymi wyróżnieniami. Jednak badania dowodzą, że w wielu firmach, kobiety nadal traktowane są inaczej niż mężczyźni. Robiąc równie dużo zarabiają mniej, lub zdecydowanie dłużej starają się o awans. Jednak w rzeczywistości kobiety, to świetni pracownicy. Dlaczego?

 • Na ogół kobiety są dokładniejsze;
 • Mają więcej cierpliwości;
 • Wykazują się większą kreatywnością,
 • Myślą wielozadaniowo,
 • Są bardziej asertywne,
 • Odznaczają się większą lekkością w nawiązywaniu kontaktów.

Jak widać, kobieta to naprawdę dobry pracownik. Wiele z tych cech wyrabia sobie właśnie dzięki obowiązkom, które czekają na nią po pracy. Co powiedzieć o udziale kobiet w „typowo męskich” zawodach?

Wojsko, informatyka, usługi elektryczne Żnin – Czy kobieta się nadaje?  

Chyba coraz mniej osób jest zaskoczonych widząc kobietę policjanta, czy w mundurze wojskowym. Ale wciąż szokują nas kobiety mechanicy, informatycy, budownicy czy elektrycy. Dlaczego? Wracamy do tematu stereotypów. Jednak jak sobie powiedzieliśmy, kobiety posiadają cechy pomocne w każdym z tych zawodów. Zresztą… Coraz więcej mężczyzn jest fryzjerami, makijażystami, manikiurzystami itp. To nikogo nie dziwi? Skoro mężczyźni mogą wykonywać takie prace, kobiety nadają się do prac trudniejszych. Mogą wykonywać usługi elektryczne Żnin, mogą pracować w policji i tak dalej.


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation