Jaką szkołę powinien ukończyć dobry dentysta Poznań?

Jaką szkołę powinien ukończyć dobry dentysta Poznań?

11 grudnia 2017 Wyłącz przez admin

Zawód dentysty jest bardzo trudny. Aby go ukończyć należy interesować się medycyną. Dziś opowiem o tym jak zostać stomatologiem i jakie cechy powinien mieć dobry dentysta. Czy opłaca się zostać dentystą? Jakie cechy powinny przejawiać się u każdego stomatologa?

Stomatologia – jaka szkoła?

Stomatologia to ciężki zawód. Aby zostać dentystą należy ukończyć studia medyczne na kierunku stomatologicznym. Po ukończeniu studiów otrzymuje się ograniczone prawo do wykonywania zawodu, a następnie, aby rozszerzyć swoje możliwości wykonywania zawodu należy udać się na staż podyplomowy. Prawo do wykonywania zawodu i możliwość praktykowania stomatologicznego daje zdany egzamin.

Do zawodu stomatologa należy przygotować się już na etapie szkoły średniej. Aby dostać się na studia, należy mieć dobrze zdana maturę. Najbardziej liczy się chemia i biologia na poziomie rozszerzonym. Wymagania są bardzo wysokie, ale to jak na każdym kierunku medycznym. Aby mieć szansę na dostanie się na stomatologię należy mieć ze wspomnianych przedmiotów ścisłych około 80%. Studentom, którym nie udało się dostać na takie studia pozostają studia płatne, na których rok nauki kosztuje ok 35 tys. złotych. Studia na stomatologi trwają 5 lat, można wybrać jedną z dziewięciu specjalizacji.

Stażyści stomatologiczni zarabiają bardzo mało, bo tylko ok 1000 zł. Następnie po ukończeniu stażu, należy napisać egzamin składający się z 200 pytań. Dotyczy on zagadnień ze stażu, jak i całego toku nauki. Po zdaniu egzaminu Okręgowa Izba Lekarska przyznaje wniosek o pełnym prawie do wykonywania zawodu.

Cechy, które musi mieć dobry dentysta Poznań:

  • stabilne dłonie
  • brak chorób psychicznych i nerwowych
  • cierpliwość
  • delikatność
  • zdecydowanie
  • należy wzbudzać zaufanie
  • umiejętność rozmowy z pacjentami
  • umiejętność wysłuchiwania problemów pacjenta

Stomatolog Jeżyce to osoba, która powinna mieć przede wszystkim umiejętność w postępowaniu z ludźmi, którym towarzyszy stres. Stomatologia to nie tylko leczenie zębów, ale również dobra relacja z pacjentem.

Czy zawód dentysty się opłaca?
Dentysta na stażu zarabia około tysiąca złotych, lecz mając już pełne prawo do wykonywania zawodu, zarabia on dużo więcej. Stawki takie sięgają w okolicy 5 tys. Oczywiście są to przypuszczalne stawki, bo z relacji moich znajomych, że zwykły dentysta, bez żadnych specjalizacji w swoim gabinecie może zarobić nawet 20 tysięcy.


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation