Ortopeda – specjalista do spraw urazów kończyn

Ortopeda – specjalista do spraw urazów kończyn

29 kwietnia 2019 Wyłącz przez admin

Ortopedia to jedna z dziedzin medycyny. Ortopedia polega na leczeniu urazów i nieprawidłowości w obrębie funkcjonowania narządów ruchu. Ortopedia zajmuje się leczeniem urazów więzadeł, stawów, mięśni, ścięgien, nerwów oraz układu szkieletowego z wyeliminowaniem kości czaszki. Ortopedia to szeroka dziedzina medycyny. Dowiedz się kim jest ortopeda, jakie choroby diagnozuje oraz jakie badania wykonuje. Poznaj nowoczesne metody leczenia stosowane w ortopedii.

Ortopeda Poznań – czym się zajmuje

Ortopeda to lekarz medycyny, który zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem urazów w zakresie kończyn dolnych i górnych. Do ortopedy należy udać się ze złamaniem lub nadciągnięciem mięśni. Do ortopedy udają się również osoby, które zmagają się z wadami postawy bądź ze skrzywieniami.

Jakie choroby diagnozuje ortopeda?

Ortopeda diagnozuje wiele chorób z zakresu ortopedii. Przykładami są:

  • choroby kręgosłupa,
  • wady postawy,
  • choroby biodra,
  • nowotwory kości,
  • urazy, do których zaliczamy złamania, zwichnięcia, skręcenia,
  • wady wrodzone,
  • i wiele innych.
konsultacja dziewczynki u ortopedy która ma kontuzje ręki

Ortopeda i zakres wykonywanych badań

Ortopeda, aby znaleźć źródło bólu zaleca wykonywanie wielu specjalistycznych badań. Prostymi urazami do zdiagnozowania są zwichnięcia, złamania albo skręcenia. Większej ilości badań wymagają migreny bądź drętwienie rąk. Ortopeda może zalecić takie badania, jak zdjęcia rentgenowskie kończyn, RTG, tomografię komputerową albo rezonans magnetyczny.

Nowoczesne metody leczenia urazów – leczenie komórkami macierzystymi

Jednym ze skutecznych sposobów urazów jest leczenie komórkami macierzystymi. Komórki macierzyste wykorzystywane są w ortopedii. Najwięcej komórek macierzystych znajduje się w płynach płodowych, jednak bardzo często komórki macierzyste pobiera się z tkanki tłuszczowej chorego. Na czym polega leczenie komórkami macierzystymi? Leczenie komórkami macierzystymi polega na wszczepianiu zdrowych komórek macierzystych w miejsce, które jest zmienione chorobowo. Komórki macierzyste przyczyniają się odbudowania nowych, zdrowych komórek. Najczęściej wykonuje się leczenie komórkami macierzystymi kolana. Metoda ta jest coraz bardziej popularniejsza ze względu na możliwość całkowitego powrotu do sprawności.

Jeśli zmagasz się bólem kończyn to koniecznie udaj się do ortopedy. Wczesna wizyta i szybkie wykrycie źródła bólu może zminimalizować niepożądane skutki urazów.


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation