Obróbka metali metodą CNC – toczenie i frezowanie CNC

Obróbka metali metodą CNC – toczenie i frezowanie CNC

6 grudnia 2017 Wyłącz przez admin

Sposobów obróbki metali jest kilka. Cięcie laserem, frezowanie czy toczenie to tylko kilka sposobów obróbki metali. Bardzo często wykorzystuje się frezowanie CNC oraz toczenie CNC. Jednak nie każdy wie, czym różnią się te mody. Poznaj ich różnice! Oraz dowiedz się czegoś więcej na temat frezowania.


Frezowanie CNC – kilka ważnych informacji!

Frezowanie CNC Bydgoszcz polega na precyzyjne obróbce metali tylko na jednej płaszczyźnie, na określoną głębokość. Proces ten charakteryzuje się maksymalną precyzją. Niektóre frezarki pozwalają na obrabianie metali w trzech płaszczyznach na dowolnej głębokości. Zaletą frezowania jest to, że ogranicza się straty materiału. Jest wydajne i korzystne. Frezowanie polega na obrabianie metali na jednej płaszczyźnie. W procesie obróbka następuje poprzez ruch obrotowy narzędzia i ruch posuwowy obrabianego detalu.

Toczenie CNC – co to jest?

Toczenie CNC Bydgoszcz jest najczęstszą metodą obróbki metali. Obecnie toczenie odbywa się za pomocą komputerów i zautomatyzowanych tokarek. Zastosowanie toczenia CNC wiąże się z zaoszczędzeniem czasu i materiałów. Dzięki temu jest to bardziej opłacalne. Tą metodą obrabia się metale o wielu płaszczyznach, czyli bryły.

Frezowanie: rodzaje i ich charakterystyka

Frezowanie może być współbieżne lub przeciwbieżna. Te rodzaje frezowania występują podczas obróbki stacjonarnej metali. Oto czym się one charakteryzują:

frezowanie przeciwbieżne – występuje kiedy obrabiany materiał przesuwany jest w kierunku przeciwnym do obrotu freza. Konsekwencja frezowania tą metoda jest uzyskania lepszej jakości frezowania,
frezowanie współbieżne – podczas tej techniki obrabiany materiał przesuwa się w kierunku zgodnym z kierunkiem obrotu freza. W trakcie trwania tego procesu niełatwo zapobiec takim wadom, jak niedofrazowanie jakiegoś elementu.

Różnice frezowania a toczenia CNC

Główną różnicą jest materiał wykorzystywany do obróbki materiału. Frezarka działa jedynie na płaskiej powierzchni, a tokarka obraca materiał, dlatego może wykonywać swoje prace na wielu płaszczyznach. Frezarka służy do obróbki materiałów płaskich, tokarka zaś obrabia materiały w kształcie brył.

Wykorzystanie maszyn CNC ma bardzo wiele zalet. W przeciwieństwie do obróbki ręcznej obróbka metodą CNC powoduje, że zwiększa się wydajność, dokładność, efektywność i bezpieczeństwo wykonywanych prac.


Sliding ad. Included in Envo Magazine PRO - Documentation